Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy w Oddziale Informacji Naukowej.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy w Oddziale Informacji Naukowej.

Tytuł: Funkcjonowanie chorych na przewlekłą obturacyjna chorobę płuc w zależności od objawów klinicznych

Tytuł odmienny:

Functioning of patients with chronic obstructive pulmonare disease depening on the clinical symptom

Abstrakt:

Funkcjonowanie chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc w zależności od objawów klinicznych Wstęp. Stale rosnąca populacja osób chorych na POChP powoduje konieczność monitorowania ich kondycji zdrowotnej oraz poszukiwanie determinantów związanych z jakością życia i prognozą przeżywalności. Cel badań. Celem pracy była ocena funkcjonowania chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc w zależności od objawów klinicznych. Materiał i metody. Badanie przeprowadzono w okresie od maja 2014 roku do grudnia 2018 w grupie 319 chorych zarejestrowanych w Specjalistycznej Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc Ostrowieckiego Centrum Medycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W badaniu zastosowano metodę analizy dokumentacji medycznej techniką klasyczną. Przedmiotem analizy były wyniki: spirometrii, Kwestionariusz oceny POChP - COPD Assessment Test (CAT), Kwestionariusz Szpitala Św. Jerzego - Saint Georges Respiratory Questionnaire (SGRQ), Skala BODE. Wyniki. Analiza objawów klinicznych wykazała, że najbardziej uciążliwymi objawami chorobowymi w dniu kwalifikacji były: zadyszka (M=3,41), kaszel (M=3,00) i zaleganie wydzieliny (M=2,64), a ich wpływ na funkcjonowanie i ogólną jakość życia z perspektywy obserwacji 4-letniej nadal pozostawał istotny ( p<0,001). Występowanie hiperlipidemii w istotny sposób (p<0,001) nasilało objawy POChP zarówno w dniu kwalifikacji jak i na zakończenie badania. Mieszkańcy wsi, w obu punktach czasowych pomiaru, charakteryzowali się najniższą jakością życia w podskali Aktywność (p<0,01), Wpływ na życie (p<0,01) oraz zakresie Wyniku ogólnego (p<0,01). Wyniki skali BODE jak i wartość FEV1% stanowiły istotny czynnik prognostyczny dla badanej grupy chorych z POChP, przy poziomie istotności p<0,001. Wnioski. Współwystępowanie POChP z chorobami sercowo-naczyniowymi, rosnące nasilenie objawów klinicznych i liczba zaostrzeń oraz zamieszkiwanie terenów wiejskich były czynnikami znamiennie pogarszającymi jakość życia badanych. Zarówno wyniki skali BODE jak i wartość FEV1% miały w badanej grupie istotny wpływ na prognozę przeżycia chorych na POChP. Słowa kluczowe: POChP, jakość życia, prognoza przeżycia.

Uwagi:

Zawiera bibliografię ; Zawiera ilustracje ; Streszcz. ang.

Identyfikator:

oai:bibliotekacyfrowa.ujk.edu.pl:4775

Katalog komputerowy:

kliknij tutaj, żeby przejść

Język:

pol

Uzyskany tytuł:

doktor

Data uzyskania stopnia:

6.12.2021

Instytucja nadająca tytuł:

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Promotor:

Zboina, Bożena ; Stępień, Renata. Promotor pomocniczy

Recenzent:

Karakiewicz, Beata Maria ; Kulik, Teresa Bernadetta ; Kuna, Piotr Bolesław

Dziedzina nauki:

Dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu

Dyscyplina naukowa:

Nauki o zdrowiu

Wydział:

Collegium Medicum

Typ:

rozprawa doktorska

Prawa dostępu:

tylko w Oddziale Informacji Naukowej

Stan publikacji:

niepublikowana

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

22 lis 2022

Data dodania obiektu:

18 lis 2022

Liczba wyświetleń treści obiektu:

0

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://bibliotekacyfrowa.ujk.edu.pl/publication/5118

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji