Kolekcja

Konserwacja, digitalizacja i udostępnienie online unikatowych zbiorów XIX- wiecznych (etap 4)

Zadanie Konserwacja, digitalizacja i udostępnienie online unikatowych zbiorów XIX-wiecznych (etap 4) realizowane jest w ramach umowy nr BIBL/SP/0089/2024/02 z dnia 5.12.2024 r.

W wyniku realizacji zadania zostanie utworzona kolekcja wirtualna – baza dokumentów w postaci elektronicznej składająca się z 221 dokumentów, która pozwoli badaczom na prowadzenie badań naukowych. W planowanym do digitalizacji i udostępnieniu online zasobie bibliotecznym znajdują się prace z zakresu historii, politologii, filologii polskiej i filologii obcych, językoznawstwa współczesnego i historycznego, historii literatury, matematyki, biologii, chemii, medycyny, pedagogiki, etnografii, nauk społecznych, filozofii, religii (opracowania historyczne i biografie), sztuki. Reprezentowane są więc takie dziedziny nauki jak: humanistyczne, medyczne i nauk o zdrowiu, społeczne, nauki ścisłe i przyrodnicze, teologiczne oraz sztuki. Na niektórych książkach umieszczone są adnotacje i informacje o poprzednich właścicielach i ekslibrisy.

Kolekcja planowana do udostepnienia online jest niezwykle cenna i ma charakter wyjątkowy z uwagi na zakres, wielkość i charakter. Jej znaczenie naukowe nie ogranicza się tylko do ośrodka kieleckiego, ale ma charakter ogólnopolski. Projekt jest ważny ze względu na fakt zabezpieczenia najcenniejszych druków stanowiących dziedzictwo ogólnopolskiej (m. in. Stefan Gębarski, Stanisław Brzozowski, Józef Szujski, Władysław Czartoryski) oraz ogólnoświatowej (wymienić tu należy takich autorów jak: Johann Wolfgang von Goethe, William Wordsworth, Charles Churchill, Walter Scott, Friedrich Schiller) nauki i kultury XIX-wiecznej. Planowane zadanie wpisuje się w działania globalne mające na celu tworzenie europejskiej przestrzeni badawczej poprzez zapewnienie szybkiego dostępu do wiedzy zespołów naukowych pracujących w Europie i na całym świecie.

PROGRAM MINISTRA NAUKI „SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI II”.

MODUŁ „WSPARCIE DLA BIBLIOTEK NAUKOWYCH”

SON II

MNiSW

Kolekcje podrzędne

Kolekcji (0)

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji