Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy w Oddziale Informacji Naukowej.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy w Oddziale Informacji Naukowej.

Tytuł: Portret - emocja, gest, ruch

Abstrakt:

W opisie mojej pracy doktorskiej „Portret – emocja, gest, ruch” opowiadam o portrecie malarskim jako twórczym procesie, w którym dopełniają się wzajemnie obrazy powstałe w przestrzeni pamięci artysty i te zarejestrowane na zdjęciach, na których zostały zapi-sane chwilowe stany emocjonalne osoby portretowanej. Dostrzegam podobieństwo mię-dzy wyłanianiem się obrazu na płótnie a uwalnianiem się obrazu z pamięci, gdzie pod-czas tworzenia następuje przenikanie planów i emocji, a ostateczny wizerunek malowa-nej postaci zależy w dużej mierze od przypadku w procesie twórczym. W części poświęconej formie opowiadam o etapach pracy nad powstawaniem obrazu. Opisuję różnorodność zastosowanych przeze mnie środków. Uzasadniam sięgnięcie do techniki olejnej, zastosowanie ograniczenia palety barwnej, zawężenie kadru. Wska-zuję też na inspirującą rolę wszelkich niedoskonałości technicznych obrazu fotograficz-nego w mojej pracy nad obrazem malowanym na płótnie. W części teoretycznej pracy wskazuję artystów z dziedziny malarstwa i fotografii, których prace, chęć eksperymentowania i badania nowych obszarów w sztuce stymulowały moją wyobraźnię. W dalszych częściach rozprawy przedstawiam teorie filozoficzne związane z pojmowa-niem czasu. Odnoszę się także do różnych postaw artystycznych, których punktem od-niesienia jest czas. W podsumowaniu zwracam szczególną uwagę na ważny w moim cyklu obrazów aspekt czasu. Zapraszam widza do wędrówki wraz ze mną i odkrywania stanów emocjonalnych osób portretowanych.

Uwagi:

Zawiera bibliografię ; Dokument zawiera wyłącznie cz. I. OPIS PRACY DOKTORSKIEJ

Identyfikator:

oai:bibliotekacyfrowa.ujk.edu.pl:6740

Katalog komputerowy:

kliknij tutaj, żeby przejść

Język:

pol

Uzyskany tytuł:

doktor

Data uzyskania stopnia:

1.04.2022

Instytucja nadająca tytuł:

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Promotor:

Ługowski, Ryszard (1955- )

Dziedzina nauki:

Dziedzina sztuki

Dyscyplina naukowa:

Sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki

Wydział:

Wydział Sztuki

Typ:

rozprawa doktorska

Prawa dostępu:

tylko w Oddziale Informacji Naukowej

Stan publikacji:

niepublikowana

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

20 gru 2022

Data dodania obiektu:

20 gru 2022

Liczba wyświetleń treści obiektu:

0

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://bibliotekacyfrowa.ujk.edu.pl/publication/7177

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji