Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy w Oddziale Informacji Naukowej.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy w Oddziale Informacji Naukowej.

Tytuł: Jakość życia i aktywność zdrowotnaa wielochorobowość i poczucie koherencjiosób w okresie wczesnej i późnej starości

Tytuł odmienny:

Quality of life and health activityvs.Multimorbidity and sense of coherencefor the young old and the old

Abstrakt:

Starość to ogromne wyzwanie zarówno dla kadry medycznej jak i ekonomistówi polityków. Sytuacja dotyczy nie tylko Polski, ale ogółu światowej populacji, o czym świadczą raporty przygotowane przez biuro statystyczne Unii Europejskiej oraz wielochorobowość, niepełnosprawność oraz uzależnienie od osób trzecich, co bezpośrednio wpływa na obniżanie aktywności zdrowotnej i jakości życia oraz powoduje izolację społeczną. Dlatego tak ważne jest wypracowanie wytycznych do pracy z osobami wczesnej i późnej starości w celu podniesienia ich jakości życia w obszarze psychicznym, fizycznym i społecznym. Celem niniejszej pracy jest określenie predyktorów oraz wzajemnych zależności pomiędzy jakością życia i aktywnością zdrowotną a wielochorobowością i poczuciem koherencji osób w okresie wczesnej i późnej starości. Grupę badaną stanowiło 178 osób uczestniczących w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz 163 osoby zamieszkujące w Domach Pomocy Społecznej na terenie Krakowa. Łącznie zbadano 341 osób. Badania zostały przeprowadzone w 2019 roku. W badaniach wzięły udział osoby w przedziale wiekowym od 60 do 74 r.ż. (wczesna starość) oraz od 75 do 89 r.ż. (późna starość). Zostały zastosowane następujące narzędzia: Skala oceny jakości życia w polskiej adaptacji WHOQOL-AGE, Kwestionariusz orientacji życiowej SOC-29, Skala Oceny Złożonych Czynności Życia Codziennego według Lawtona (IADL), Ocena Stanu Odżywienia MNA, Międzynarodowy Kwestionariusz Aktywności Fizycznej polska wersja (IPAQ). Dodatkowo opracowano autorski kwestionariusz ankiety. Wyniki badań ujawniły istnienie wielochorobowości u ponad dwóch trzecich seniorów w obu badanych grupach. Uczestnicy UTW wyżej oceniają swój stan zdrowia niż mieszkańcy DPS. Zaobserwowano zależność pomiędzy wielochorobowością a jakością życia i aktywnością zdrowotną w okresie wczesnej i późnej starości w kontekście zmiennych socjodemograficznych. Dodatkowo wystąpiła zależnośćpomiędzy jakością życia, aktywnością zdrowotną i poczuciem koherencji a uczestnictwem w zajęciach senioralnych wśród uczestników UTW i mieszkańców DPS w okresie wczesnej i późnej starości. Następnie stwierdzono, iż poczucie koherencji warunkuje jakość życia i aktywność zdrowotną, natomiast nie stwierdzono zależności pomiędzy jakością życia i wielochorobowością a IADL badanych seniorów.

Uwagi:

Zawiera bibliografię

Identyfikator:

oai:bibliotekacyfrowa.ujk.edu.pl:4806

Katalog komputerowy:

kliknij tutaj, żeby przejść

Język:

pol

Uzyskany tytuł:

doktor

Data uzyskania stopnia:

21.03.2022

Instytucja nadająca tytuł:

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Promotor:

Zawadzka, Bożena ; Kowalczyk, Bożena. Promotor pomocniczy

Recenzent:

Krajewska-Kułak, Elżbieta ; Marchewka, Anna ; Wieczorowska-Tobis, Katarzyna

Dziedzina nauki:

Dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu

Dyscyplina naukowa:

Nauki o zdrowiu

Wydział:

Collegium Medicum

Prawa dostępu:

tylko w Oddziale Informacji Naukowej

Stan publikacji:

niepublikowana

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

22 lis 2022

Data dodania obiektu:

21 lis 2022

Liczba wyświetleń treści obiektu:

0

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://bibliotekacyfrowa.ujk.edu.pl/publication/5150

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji