Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy w Oddziale Informacji Naukowej.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy w Oddziale Informacji Naukowej.

Tytuł: Notatki osobiste - typografia paradise

Tytuł odmienny:

Personal notes – typography of paradise

Abstrakt:

Pracę stanowią dwa cykle obrazów akrylowych na płótnie lnianym. Cykl I pt. "Ogrody": trzy obrazy o wym 100/70cm, dwa 90/90cm, trzy 60//80cm, oraz jeden 120/80cm. Cykl II pt. "Rośliny":cztery obrazy 100/70cm, dwa 50/80cm, dwa 40/80cm, oraz jeden 120/60cm, a także opis pracy, wraz ze streszczeniem i tłumaczeniem na jęz. angielski. Obrazy są kompozycjami abstrakcyjnymi, formą nawiązują do malarstwa takich autorów jak W. Kandyński, Hilma af Klint, Frank Stella czy Cy Twombly, P. Klee, oraz do estetyki street art.Opis pracy dotyka zagadnień związanych z odbiorem sztuki , opisywanych przez W. Kandyńskiego w jego pismach "Punkt i linia , a płaszczyzna", oraz "O duchowości w sztuce", gdzie autor analizuje wpływ obcowania ze sztuką abstrakcyjną na rozwój jednostki. Zajmuję się również warstą treściową obrazów, a więc etymologią słowa "Paradis" i teorią M. Eliadego analizującą mity o raju i "środku świata" funkcjonujące w różnych kulturach, oraz archetypy w nich zawarte. Opisuję moje inspiracje, a więc : obcowanie z dziką przyrodą, fascynację starymi mapami oraz lektury dzieł M. Eliadego, R. Gravesa. Piszę też o znakach, ich definicjach i rodzajach, gdyż formy roślinne składające się na obrazy i je wypełniające identyfikuję jako znaki. Powstawanie tych form związane jest z obserwacją natury, ale nie jest jej naśladowaniem , ani odzwierciedlaniem. Idąc za stwierdzeniami Paula Klee staram się uchwycić istotę malowanych rzeczy. Opisuję też uczucie tęsknoty za rajem, analizowane przez M. Eliadego, jako chęć istnienia w pełni. Moimi obrazami chcę pokazać poszukiwanie sedna własnej osobowości i uzmysłowić widzom celowość tego działania. Powody dla których sięgam po malarstwo jako sposób wypowiedzi - to potrzeba samorozwoju, potrzeba komunikacji ,oraz chęć tworzenia sztuki emanującej pozytywnymi emocjami i powodującej poczucie wyciszenia i harmonii z otaczającym nas światem. Wierzę, że malarstwo jako dziedzina sztuki może pełnić w społeczeństwie ważną funkcję rozwijając wrażliwość i pogłębiając znajomość emocji,a także powodując zainteresowanie kontemplacją, a przez to rozwój i pozytywne zmiany jednostek i społeczeństw.

Uwagi:

Zawiera bibliografię ; Zawiera ilustracje

Identyfikator:

oai:bibliotekacyfrowa.ujk.edu.pl:4617

Katalog komputerowy:

kliknij tutaj, żeby przejść

Język:

pol ; angielski

Uzyskany tytuł:

doktor

Data uzyskania stopnia:

6.05.2021

Instytucja nadająca tytuł:

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Promotor:

Bielecka, Małgorzata Joanna (1961- )

Recenzent:

Kiesner, Maria Anna ; Rożnowska-Jasiewicz, Agnieszka

Dziedzina nauki:

Dziedzina sztuki

Dyscyplina naukowa:

Sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki

Wydział:

Wydział Sztuki

Typ:

rozprawa doktorska

Prawa dostępu:

tylko w Oddziale Informacji Naukowej

Stan publikacji:

niepublikowana

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

22 lis 2022

Data dodania obiektu:

8 lis 2022

Liczba wyświetleń treści obiektu:

0

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://bibliotekacyfrowa.ujk.edu.pl/publication/4952

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji