Obiekt

Tytuł: Światło ikony w obiektywie Antoniego Myśliwca

Współtwórca:

Zuba, Anita. Skład i oprac. graf. ; Tkacz, Aneta. Kurator wystawy

Opis:

Wydawnictwo towarzyszące wystawie fotografii Antoniego Myśliwca w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach, 21 marca - 30 kwietnia 2022 r.

Abstrakt:

Antoni Myśliwiec
Urodzony w 1950 r. Artysta fotografik, od 1985 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1994-1997 prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF, w latach 2005-2011 członek Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej. Otrzymał Dyplom Honorowy ZPAF, Medal Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF; w 2016 r. Nagrodę I stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Autor zdjęć do wielu wydawnictw, katalogów muzealnych i reklamowych. Od 2008 r. współpracuje z Targami Kielce. Od 13 lat prowadzi sekcję fotograficzną Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wakacyjne zajęcia fotograficzne dla dzieci i młodzieży „Mali odkrywcy - wielkie możliwości”, organizowane przez BWA w Kielcach. Uczestnik licznych plenerów malarskich, plastycznych i fotograficznych. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się m. in. w zbiorach BWA w Kielcach i w Muzeum Historii Kielc.
W roku 2019 i 2020 wystąpił jako opiekun merytoryczny sekcji fotograficznej przy Świętokrzyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku podczas I i II edycji wystawy pt. „Pokolenia”, zorganizowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką. To konfrontacja artystyczna twórców różnych środowisk: ŚUTW, Studenckiego Koła Naukowego „210Studio” przy UJK oraz Uniwersytetu Dziecięcego UJK. Antoni Myśliwiec kształci miłośników fotografii w poszukiwaniu tematów, których mnogość jest niewyczerpana. Potrafi w najprostszej formie pokazać zapadające w pamięć kadry, nie przywiązując uwagi do nowoczesnego sprzętu, ale wykorzystując umiejętności, które posiada, czyli zdolność fotograficznego myślenia, wyobraźnię, poczucie estetyki i wrażliwość. Obserwuje otaczającą rzeczywistość, wręcz kreuje ją na nowo dzięki indywidualnemu spojrzeniu na świat, na określony przedmiot. Jego sztuka fotografowania dojrzewa do nowych interpretacji, być może artysta dostrzega to, co chce w danej chwili zobaczyć. Myśliwca nie wszystko interesuje w tym samym stopniu, niemniej jednak wydaje się, że tematy dostrzega zupełnie przypadkowo, by wykorzystać okazję do uchwycenia ulotności chwili, trochę dopowiadając, nierzadko „rysując” przedmiotowi nową tożsamość. I tak jak fotografia deformuje rzeczywistość, tak i odbiór ostatecznego obrazu może być zgoła różnorodny. Antoni Myśliwiec jest świadomy sposobu tworzenia obrazów, zanurza się w sztukę widzenia rzeczywistości, rozwija ją szukając zagadnień symbolicznych, bardziej skomplikowanych, abstrakcyjnych. To coś w rodzaju „widzenia po swcjemu”.

* * *
„Antoni Myśliwiec przez swoją twórczość fotograficzną pomaga nam zauważyć piękno, piękno często ukryte, a jednak obecne w otaczającym nas świecie. W tradycji greckiej, którą przyjęło chrześcijaństwo wschodnie, piękno i dobro są nierozłączne, stanowią właściwy przedmiot naszej uważno ści. Tym razem artysta prowadzi nas ku obserwacji światła. Promienie penetrujące wnętrze cerkwi, płonące świece, lampki oliwne towarzyszą ikonom, prowadzą nas ku medytacji nad Światłem, które nie przemija”.
(Michał Płoski, „Światło Ikony”, 2019)

Miejsce wydania:

Kielce

ISBN:

978-83-956314-9-8

Wydawca:

Bibilioteka Uniwersytecka UJK ; Drukarnia Cyfrowa Inga. Druk.

Data wydania:

2022

Identyfikator:

oai:bibliotekacyfrowa.ujk.edu.pl:4562

Sygnatura:

567729

Katalog komputerowy:

kliknij tutaj, żeby przejść

Język:

pol

Prawa dostępu:

Domena publiczna

Lokalizacja oryginału:

BU Kielce

Geolokalizacja:

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

22 sie 2022

Data dodania obiektu:

29 kwi 2022

Liczba wyświetleń treści obiektu:

5

Liczba wyświetleń treści obiektu w formacie PDF

9

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://bibliotekacyfrowa.ujk.edu.pl/publication/4815

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

Nazwa wydania Data
Światło ikony w obiektywie Antoniego Myśliwca 22 sie 2022
×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji