Title:

Światło ikony w obiektywie Antoniego Myśliwca

Contributor:

Zuba, Anita. Skład i oprac. graf. ; Tkacz, Aneta. Kurator wystawy

Description:

Wydawnictwo towarzyszące wystawie fotografii Antoniego Myśliwca w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach, 21 marca - 30 kwietnia 2022 r.

Abstract:

Antoni Myśliwiec
Urodzony w 1950 r. Artysta fotografik, od 1985 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1994-1997 prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF, w latach 2005-2011 członek Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej. Otrzymał Dyplom Honorowy ZPAF, Medal Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF; w 2016 r. Nagrodę I stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Autor zdjęć do wielu wydawnictw, katalogów muzealnych i reklamowych. Od 2008 r. współpracuje z Targami Kielce. Od 13 lat prowadzi sekcję fotograficzną Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wakacyjne zajęcia fotograficzne dla dzieci i młodzieży „Mali odkrywcy - wielkie możliwości”, organizowane przez BWA w Kielcach. Uczestnik licznych plenerów malarskich, plastycznych i fotograficznych. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się m. in. w zbiorach BWA w Kielcach i w Muzeum Historii Kielc.
W roku 2019 i 2020 wystąpił jako opiekun merytoryczny sekcji fotograficznej przy Świętokrzyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku podczas I i II edycji wystawy pt. „Pokolenia”, zorganizowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką. To konfrontacja artystyczna twórców różnych środowisk: ŚUTW, Studenckiego Koła Naukowego „210Studio” przy UJK oraz Uniwersytetu Dziecięcego UJK. Antoni Myśliwiec kształci miłośników fotografii w poszukiwaniu tematów, których mnogość jest niewyczerpana. Potrafi w najprostszej formie pokazać zapadające w pamięć kadry, nie przywiązując uwagi do nowoczesnego sprzętu, ale wykorzystując umiejętności, które posiada, czyli zdolność fotograficznego myślenia, wyobraźnię, poczucie estetyki i wrażliwość. Obserwuje otaczającą rzeczywistość, wręcz kreuje ją na nowo dzięki indywidualnemu spojrzeniu na świat, na określony przedmiot. Jego sztuka fotografowania dojrzewa do nowych interpretacji, być może artysta dostrzega to, co chce w danej chwili zobaczyć. Myśliwca nie wszystko interesuje w tym samym stopniu, niemniej jednak wydaje się, że tematy dostrzega zupełnie przypadkowo, by wykorzystać okazję do uchwycenia ulotności chwili, trochę dopowiadając, nierzadko „rysując” przedmiotowi nową tożsamość. I tak jak fotografia deformuje rzeczywistość, tak i odbiór ostatecznego obrazu może być zgoła różnorodny. Antoni Myśliwiec jest świadomy sposobu tworzenia obrazów, zanurza się w sztukę widzenia rzeczywistości, rozwija ją szukając zagadnień symbolicznych, bardziej skomplikowanych, abstrakcyjnych. To coś w rodzaju „widzenia po swcjemu”.

* * *
„Antoni Myśliwiec przez swoją twórczość fotograficzną pomaga nam zauważyć piękno, piękno często ukryte, a jednak obecne w otaczającym nas świecie. W tradycji greckiej, którą przyjęło chrześcijaństwo wschodnie, piękno i dobro są nierozłączne, stanowią właściwy przedmiot naszej uważno ści. Tym razem artysta prowadzi nas ku obserwacji światła. Promienie penetrujące wnętrze cerkwi, płonące świece, lampki oliwne towarzyszą ikonom, prowadzą nas ku medytacji nad Światłem, które nie przemija”.
(Michał Płoski, „Światło Ikony”, 2019)

Place of publishing:

Kielce

ISBN:

978-83-956314-9-8

Publisher:

Bibilioteka Uniwersytecka UJK ; Drukarnia Cyfrowa Inga. Druk.

Date issued:

2022

Call number:

567729

Computer catalogue:

click here to follow the link

Language:

pol

Type:

katalog wystawy

Access rights:

otwarty dostęp

Geolocation:

50°52'49.9"N 20°39'40.9"E OpenStreetMap

Location of original object:

BU Kielce

×

Citation

Citation style: