Object

Planned object

Title: Człowiek a historia. T. 6, Ludzie i wydarzenia

Contributor:

Cecota, Błażej. Red. ; Sęderecka, Anna. Red.

Abstract:

W pierwszym z rozdziałów niniejszej monografii przedstawiono zagadnienia związane z historycznym rozwojem mechanizmów spustowych kusz, opierając się w części omówienia na wynikach własnych doświadczeń w rekonstrukcji historycznej. Inny tekst praktyka-rekonstruktora, zawartym w niniejszej publikacji, podnosi temat typologii Krzyża Walecznych w armii polskiej od czasów wojny bolszewickiej do dzisiaj. W tomie znajduje się również rozdział dotyczący zagadnienia polityki Jagiellonów w pierwszej połowie XVI wieku i rozdział, w którym dokonano reasumpcji wiedzy na temat pobytu Franciszka II Rakoczego w Gdańsku. Kolejny artykuł podejmuje próbę wskazania błędów dotychczasowej historiografii polskiej na temat postaci Ignacego Błeszyńskiego, jednego z powstańców styczniowych związanych z regionem piotrkowskim. Kolejne dwa rozdziały również dotyczą zagadnień historii regionalnej, ale w wymiarze geograficzno-społecznym, a nie prozopograficznym. Pierwszy z nich przedstawia wyniki badań dotyczących rozwoju jednego z istotnych dziewiętnastowiecznych kurortów nadbałtyckich – Krynicy Morskiej, drugi historię powstania i rozwoju przestrzeni sepulkralnych w Gadce Starej pod Rzgowem (woj. łódzkie). Tematyką regionalną została podjęta również w kolejnym artykule, w którym autor przeanalizował piotrkowskie wydania „Dziennika Narodowego” pod kątem tworzonego przez redaktorów gazety wizerunku Niemców i nazizmu w przededniu konfliktu światowego. Tematyka wojenna znalazła swoje odzwierciedlenie w rozdziale dotyczącym kodów kulturowych dzieł niemieckiego malarza żydowskiego pochodzenia, Feliksa Nussbauma, który zginął w Auschwitz-Birkenau 2 sierpnia 1944 roku. Epokę komunizmu podejmują w niniejszym tomie dwa artykuły. Pierwszy z autorów dokonał reasumpcji dokonań badawczych dotyczących udziału oddziałów wojskowych w tłumieniu wydarzeń czerwca 1956 roku w Poznaniu, drugi zaś scharakteryzował niektóre, wybrane elementy funkcjonowania rządów komunistycznych w epoce późnego Związku Sowieckiego. W dziale Varia znalazły się teksty uzupełniające historyczną część tomu o zagadnienia z dziedzin etnografii i administracji. Pierwszy przedstawia interesujące możliwości jakie niosą za sobą badania etnograficzne w zakresie doprecyzowania niektórych aspektów naszej wiedzy archeologicznej. Drugi jest krótkim esejem, w którym autorka dokonała porównania dwóch systemów administracyjnych: europejskiego, kontynentalnego i amerykańskiego, anglosaskiego.

Place of publishing:

Piotrków Trybunalski

Physical description:

222 s.

ISBN:

978-83-7133-983-7

Publisher:

Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Filia w Piotrkowie Trybunalskim

Date issued:

Identifier:

doi:10.25951/4394

Language: